Mesi sulmon hapur Ademin, kryebashkiakja hesht! Shkodra mbahet peng

Erdhi ne fundjave ne Shkoder, foli, ja la fajin bashkise se qytetit qe plani i pergjithshem vendor nuk eshte zbardhur ende dhe u kthye ne Tirane. 6 muaj pasi KKT e kaloi parashimisht zv/kryeministrja Senida Mesi atakoi drejteperdrejte Voltana Ademin si pergjegjese me stafin e saj qe plani eshte ende “peng” i moszbardhjes! 3 dite nga ajo deklarate, asgje nuk ndryshoi, thjesht mbizoteron heshtja.

Ademi ka zgjedhur te mos flase, edhe pse nga deklarata e numrit dy te qeverise rezulton qe te jete ajo pergjegjesja e ketij skandali te vertete qe deri me sot Shkodraneve ju a ka shitur si “faj” te qeverise. Ende mbetet e pakuptimte kjo heshtje, por pas saj qendron nje loje e paster politike e te dy paleve, qe te ndodhura ne faj, po mundohen te gjuajne topin sa ne njeren fushe ne tjetren.

Kryebashkiakja e cila ne disa dalje publike radhazi ka akuzuar qeverine se po bllokon qellimisht planin duhet te flase sot me shume se kurre, e te thote: Kush jane fajtoret e vertete te kesaj situate? A e ka kryer ajo detyrimin si bashki per t’iu pergjigjur komenteve te anetareve te KKT-se dhe specialisteve te fushes? Perse pas 6 muajsh nga kalimi ne KKT i planit, dalin sot keto detaje te panjohura per publikun? Cila eshte kostoja reale e humbjes qe peson Shkodra nga ky ngerç? A genjeu Senida Mesi, apo realisht “faji” fle brenda bashkise?

Jane keto vetem disa nga pyetjet qe Voltana Ademi duhet te dale publikisht e tu pergjigjet, ashtu si edhe akuzave te Mesit, e cila ne rolin e zv/kryeministres nuk nguroj te flase pa “dorashka” ndaj qytetares se pare te Shkodres.

Nga ana tjeter ShkodraNews, e ka thene edhe me heret, e do te vijoje ta thote se plani vendor i Shkodres nuk eshte i asnjerit krah politik, as si karte elektorale, e as si beteje personale, por edhe dokumenti strategjik i Shkodres per te cilin as numri dy i qeverise nuk do te duhej te kishte heshtur kaq gjate.

Shpresat jane qe plani te mund te kaloje keto dite, por qe kjo gje te ndodhe sa me pare, asnjera pale nuk duhet te heshte, te mbylle syte e veshet, por te “bertase” me te gjithe fuqine e saj per ti dhene Shkodres ate qe meriton, planin zhvillimor, kushtetuten rregulluese te 15 viteve te ardhshme. Heshtja te ben me faj, e ne kete mes faji nuk po mbetet jetim, por po identifikon aktoret e vertete qe jane fshehur pas ketij “ngerçi”!/ShkodraNews